Świadectwa

Świadectwo Doroty
Praca w hospicjum to pomoc drugiemu człowiekowi w zmaganiach i walce z choroba. To łagodzenie objawów fizycznych, bólu, wymiotów itd. oraz wsparcie psychiczne, którego pacjenci bardzo potrzebują i bez którego nie mają sił, aby przeżyć kolejny dzień. Czasami chorzy nie przyznają się, że cierpią, że czują strach i ból, ale ich oczy zdradzają wszystko. I to my, jako osoby mające bliski i codzienny kontakt z chorym i rodziną, bierzemy na siebie troskę i odpowiedzialność za to, jak chory przeżyje resztę swoich dni. Wspieramy chorego i rodzinę, ale nie dajemy złudnych nadziei, pocieszamy, gdy chory bądź jego bliscy tego potrzebują. Często uścisk dłoni, przytulenie, spojrzenie w oczy wystarczą, by dodać sił.

Pracę w hospicjum wybrałam świadomie, licząc się z tym, że nie zawsze będzie łatwo i że problemy oraz cierpienia innych staną się częścią mojego życia. Nie żałuję swojej decyzji. Świadomość, że mogę komuś pomóc, ulżyć w cierpieniu zmaganiach z chorobą, jest dla mnie budująca, dodaje mi sił na kolejne dni, które przynoszą wiele nieprzewidywalnych sytuacji.

Dorota